03.08.2010: Sähkökitaran Treble bleed, "Aki mod".
EDIT3: Jälleen pieniä muutoksia komponenttien arvoihin, muutama selvennys, ja UUSI KUVA!
_
Kun sähkökitaran volumenuppia vähentää, diskantti heikkenee paljon nopeammin kuin muut taajuudet. Treble-bleed modaus tekee soundista yhtenäisen koko volumen matkan. Tässä esitetty kytkentä on tarkoitettu passiivimikeille, ja soveltuu kaikkiin sähkökitaroihin, sekä yksikelaisille että humbucker-mikrofoneille. Aktiivimikeillä ongelmaa ei käytännössä ole.
Jos kitarassa on mikelle omat volumet, volumeihin voi tehdä omat bleedit, mutta vain mikäli mikrofoni on kytketty potikan reunimmaiseen nastaan! Modaisin itse siten että tallamikrofonin diskantti hieman vaimentuisikin mutta kaulamikrofonin ei.
MUUT TREBLE-BLEEDIT
Volumepotikan ohitus yhdellä 470pF konkalla (Ibanez Prestige) auttaa hieman, mutta potikan asennossa 7 diskantit ovat yhä paljon vaimentuneet, ja potikan asennossa 3 diskantti on ylikorostunut.
Kinmanilla ja muillakin on kahden komponentin (konkka ja vastus) kytkiksiä, jotka toimivat tasaisemmin kuin yhden komponentin kytkis, mutta samoja ongelmia on yhä. Ja joillain vahvistimilla lopputulos saattaa olla liian kirkas, toisilla liian tumma.
KOLME KOMPONENTTIA
Kolmen komponentin kytkennällä (Aki mod) volumepotikka ei muuta soundia korvin havaittavasti. Vaikutus tuntuu olevan myös eri vahvistimilla hyvin samankaltainen. Kytkis on kehitetty simuloimalla sähkökitaran elektroniikkaa (mukaanlukien johto ja vahvistimen sisääntulo) tietokoneohjelmalla, ja myöhemmin korvalla kokeillen muutamia eri komponenttien arvoja. Kaikissa omissa käyttökitaroissani on Aki mod koska se on niin hyvä. :o)
Ainoa mahdollisesti huono puoli on että volumen alkupuolisko on nyt lujempi kuin aiemmin. Aiemmin volapotikan asento 3 (tai jopa 4) on nyt 2. Tosin, alueella 7-10 jossa itse sitä tarvitsen, on nyt paljon lisäherkkyyttä.
Komponentit kytketään volumepotikan "ohi". Eli komponenttipinon toinen jalka on samassa juotoskorvakkeessa mihin mikrofonivalitsimelta tulee johto, ja toinen jalka siihen juotoskorvakkeeseen josta menee johto ulostulojakille. Huomaa että kondensaattorin ja pienemmän vastuksen välinen liitos ei saa koskea mihinkään sähköä johtavaan.
--------------------------------------
(R1) 220K vastus juotetaan volumen "in" ja "out" -korvakkeisiin.
(C1) 820pF kondensaattorin toinen jalka juotetaan myös ensimmäiseen korvakkeeseen.
(R2) 47K vastus juotetaan toisen korvakkeeseen ja kondensaattorin vapaaseen jalkaan.
--------------------------------------
250K volumelle R1=150K, R2=33K.
1M potikan kanssa lopputulos on paljon huonompi, mutta R1:n tilalla 470K toiminnee välttävästi.
EDIT: Ohessa kuva asioiden selkeyttämiseksi. Kuvassa siis sekä kytkentäkaavio että visuaalinen näkemys potikan alapuolelta katsottuna. HUOM!! Kuvissa vanhat komponenttien arvot.
Kondensaattoriksi suosittelen poly-konkkaa (polyesteri, polystyreeni, polyproplyleeni). Keraamisilla toiminta on vähän epämääräistä, ja arvon pitäisi olla eri. Jos 820pF polykonkkaa ei löydy, 1nF on parempi kuin 680pF.
MODAUKSET
Koko soitinkalusto vaikuttaa bleedin toimintaan, joten muutoksia voi olla tarpeen tehdä.
Jos haluat että volan alkupuolisko on kirkkaampi, vaihda R1=330K.
Jos haluat että alkupuoli on hieman tummempi, vaihda R1=150K ja R2=68K.
Minulle on tärkeää että treble bleedin toiminta on mahdollisimman tasaista, joten vaihdoin R1=150K. Tällöin tosin volumen kohta 4 on yhtä luja kuin äsken 5, joten volumella on vielä vaikeampi puhdistaa suuria säröjä.
Mikäli haluat että volume pysyy mahdollisimman logaritmisena, vaihda R1=330K, C1=680pF ja R2=68K, mutta tällöin bleedin toiminta ei ole yhtä tasaista.
Kytkentä toimii myös bassolla, mutta veikkaan että C1=1nF ja R1= 150K toimisi hieman paremmin.Kirjoittanut Aki 01.11.2006 | |  |
Arvostelu
Kommentit| oiva tumpeloinen: | Tää on hyvä. Tosin kuva olis kiva. Tai ehkä ihan pieni kuvasarja....
| | Pnctocn: | hyvä modi, kiitoksia. lämmössä kutistuva muovisukka komponenttien päällä helpotti kummasti suojausta. +
| | msormune: | Kaikista kokeilimistani treble bleed mödeistä tämä Akin kuvaama (1nF, 47Kohm, 330Kohm) on kyllä paras. Testattu Epi SG G-400 kitaralla ja JB/Jazz yhdistelmällä.
| | vesav: | Hyvin tuntuu toimivan. Hieno juttu!
| | Vapour: | Mihinkäs se kolvi on taas joutunu... ;) Kiitos tästä!
| | Imper: | tein ton mutta volume alkaa vaikuttaa vasta kakkosen jälkeen ja ulostulo on kuumempi 9:llä ku 10:llä! Outoa sanon minä!
| | Aki: | Imper, sun volapotikka on rikki.
| | Keke Urlaub: | Aki, hieno mod, tota täytyy kokeilla. Mites arvot kannattaa olla 250k volapotikan kanssa?
| | pardy: | Mikä olis bassolle sopiva konkka?
| | oksatboys: | Tää oli hyvä. Artikkeleiksi voisi kopioida/kirjoittaa enemmänkin tämmöisiä juttuja, kun foorumin puolelle katoavat niin helposti.
| | Leo Lindgren: | Arvoja bassolle? Laita jonkinlainen skema tosta? En oikeasti tiedä näist paljon mitään joten skemat ois kivat =) Fiksu jätkä oot kun kehittelet tälläsiä kyl, kiitos =)
| | Aki: | Lisätty kuva, ja villit arviot 250k potikan käyttäjille sekä bassolle.
| | Ekman: | Hyvä ohje, kiitos! Tämä modi on tarpeeseen omaan stratoon. Kohta kolvi kuumenee!
| | Aki: | Arvot laskettu uudestaan pienin muutoksin.
| | Jammi: | Taas toimii mahtavasti, kiitokset!
| | mattim: | Osta läjä näitä komponentteja, vala epoksiin ja myy kultana, ostan ;- )
| | Tex Pecone: | Entä jos kyseessä ei ole aktiivimikit?
| | thuittinen: | Terve Aki. Mulla on 250K volume ja tein Mod:in niin, että R1=220K ja toimii tosi hyvin. Mitä vaikuttaa jos R1=150K. Eikös aiempi versio 250K volumelle ollut R1=220K? Kiitos, erittäin hyvä Mod. Timo Huittinen
| | Socialite: | Kiitos, hienosti toimii!
| | Aki: | thuittinen: R1 150K saisi volumen hiljenemään vasta pienemmillä numeroilla. Kokeile ihmeessä, ei nämä vieläkään ole kiveen hakattuja arvoja..
|
|  |  | Artikkelit: Elektroniikka ja soitinrakennus Tulostettava versio Tulostettava version ilman kuvia Lähetä pikaviesti kirjoittajalle |